Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 27.13 %
Mobilný internet - 13.44 %
Mikrovlnné pripojenie - 15.33 %
aDSL - 16.6 %
Optické pripojenie - 14.62 %
Iné - 12.87 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

Airport SliačAirport Sliač
Letisko Sliač
Sliač
Viac »
Hotel KaskádyHotel Kaskády
Letecká 12
Sliač
Viac »
Valentino ClubValentino Club
Štúrova 14
Košice
Viac »
Demar klubDemar klub
Pri Šajbách 12
Bratislava
Viac »
Au CaféAu Café
Tyršovo Nábrežie 7
Bratislava
Viac »
ANTIK - Hokejový štadión STEEL ArenaANTIK - Hokejový štadión STEEL Arena
Nerudova 12
Košice
Viac »
Penzión GrandPenzión Grand
Horná 32
Banská Bystrica
Viac »
Letisko KošiceLetisko Košice
Košice - Barca
Košice
Viac »
Hotel MarleneHotel Marlene
Dedovka 1799
Oščadnica
Viac »
CAFE TEATROCAFE TEATRO
Námestie Majstra Pavla 54
Levoča
Viac »
Mestský parkMestský park
Námestie Majstra Pavla
Levoča
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

GfK: Penetrácia internetu v CEE regióne rastie

pridané: 3. 3. 2009 10:06, Aktuality, 1308 zobrazení

GfK: Penetrácia internetu v CEE regióne rastieNajvyššiu penetráciu internetu v regióne strednej a východnej Európy má Estónsko, kde internet využíva až 70 percent populácie. Ďalšími regionálnymi lídrami sú Slovinsko, Rakúsko a ostatné dve baltské krajiny (Lotyšsko a Litva). Obyvatelia Višegrádskej štvorky vrátane Slovenska dosiahli vyše 50 percentnú penetráciu.

Pod regionálnym priemerom, ktorý je 47 percent, sa umiestnili balkánke krajiny (okrem Macedónska) a na chvoste rebríčka skončilo Rusko a Ukrajina. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu Internet Access and Usage in CEE countries 2008, ktorý sa realizoval na jeseň roka 2008 v 17 krajinách metódou face to face na vzorke 16 767 respondentov.

Penetrácia internetu priamo nekoreluje s intenzitou jeho využívania, teda s frekvenciou, s akou sa užívatelia internetu pripájajú na internet. Relatívne vysoký podiel každodenných užívateľov môžeme sledovať v krajinách s vyšším percentom užívateľov internetu (Baltské krajiny, Slovinsko), ako aj v krajinách s nižšou penetráciou (Rumunsko, Bulharsko). Napríklad Rumunsko a Bulharsko, kde je aktuálna penetrácia pod regionálnym priemerom, sa pripája každý deň na internet oveľa väčšie percento ľudí, ako napríklad v Rakúsku alebo v Českej republike. Na Slovensku sa na internet každý deň pripája asi polovica online populácie.

Prevažne v každej krajine strednej a východnej Európy rastie okrem penetrácie aj počet domácnosti, ktoré majú prístup na internet. V Slovinsku, Rakúsku, Estónsku, ale aj v niektorých krajinách s nižšou penetráciou, asi deväť z desiatich užívateľov internetu sa pripájajú na web z pohodlia svojho domova. Domáce pripojenie internetu, rovnako ako aj mobilné pripojenie (cez dátovú kartu alebo mobilný telefón) sú hlavné oblasti rastu penetrácie internetu. Tieto zistenia len potvrdzujú trend, že internet sa stal pre mnoho ľudí súčasťou súkromia a individuálnou záležitosťou. Na druhej strane ostatné spôsoby, ako byť online – napríklad pripájanie sa z práce, školy a verejných miest ako knižnice a internetové kaviarne - zrejme dosiahli svoj saturačný vrchol a ich význam relatívne klesá.

Štúdia Internet Access and Usage in CEE countries 2008 poskytuje detailný pohľad na momentálnu situáciu vo využívaní internetu, pripájania sa na internet a využívania internetových služieb v jednotlivých krajinách. Prieskum sa realizoval v mesiacoch september až november 2008 a je reprezentatívny na populácii staršej ako 15 rokov. Zapojilo sa doň 16 767 respondentov v 17 krajinách (Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko a Čierna Hora, Slovensko, Slovinsko a Ukrajina).

zdroj: GfK

Galéria

GfK: Penetrácia internetu v CEE regióne rastie

« Predchádzajúci článok "ORANGE MÁ UŽ TISÍC 3G ZÁKLADŇOVÝCH STANÍC"Ďalší článok "MMS-ky sú na Slovensku obľúbené" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes: 48   |   návštev celkovo: 82545   |   © webira 2008 - 2024   |   Fusion IS