Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 28.1 %
Mobilný internet - 13.5 %
Mikrovlnné pripojenie - 14.78 %
aDSL - 17.07 %
Optické pripojenie - 14.14 %
Iné - 12.41 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

Amfik cafeAmfik cafe
Halenarska 20
Trnava
Viac »
Pizza na rohuPizza na rohu
Kováčska 1
Prešov
Viac »
Cafe SchlossbergCafe Schlossberg
Mikulášska 1
Bratislava
Viac »
Route 69Route 69
Rožňavská 1
Bratislava
Viac »
Františkánske námestieFrantiškánske námestie
Františkánske námestie
Bratislava
Viac »
Kaviareň BlueBellKaviareň BlueBell
Hlavná 22
Košice
Viac »
Schlossberg caféSchlossberg café
Mikulášska 8
Bratislava
Viac »
Autobusová stanicaAutobusová stanica
Križovatka 6
Banská Štiavnica
Viac »
Hotel DuklaHotel Dukla
Námestie Legionárov 2
Prešov
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

Broadband na Slovensku vlani využívalo takmer 618,9 tis. ľudí

pridané: 22. 5. 2009 17:33, Aktuality, 1084 zobrazení

Broadband na Slovensku vlani využívalo takmer 618,9 tis. ľudíNa Slovensku bolo podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) koncom minulého roka 618 871 používateľov vysokorýchlostného internetového pripojenia (broadband). Penetrácia broadbandu na Slovensku tak podľa údajov OECD dosiahla 11,47 %, čo Slovensko umiestnilo na 27. priečku z tridsiatich krajín OECD.

Medziročne si tak Slovenská republika polepšila o jednu priečku, keď medzi krajiny, ktoré mali nižšiu penetráciu broadbandu ako u nás, sa k Mexiku a Turecku zaradilo aj Poľsko s 10,5-percentnou penetráciou broadbandu. Medziročný nárast penetrácie predstavuje na Slovensku 3,81 stotín percentuálneho bodu, čo bol vlani najvyšší nárast spomedzi krajín OECD.

V poradí krajín OECD zoradených podľa podielu broadbandu optickou sieťou na celkovom broadbandovom pripojení sa Slovensko umiestnilo na štvrtom mieste. Optický broadband dosiahol na Slovensku 19-percentný podiel na celkovom broadbande. Pred nami bolo len Švédsko s 20-percentným podielom, Kórea so 43-percentným podielom a Japonsko so 48-percentným podielom optického pripojenia na celkovom vysokorýchlostnom pripojení.

Podľa technológie pripojenia v broadbande dosiahlo najvyššiu penetráciu na Slovensku DSL pripojenie (6,6 %), po ktorom nasledujú pripojenie prostredníctvom optického kábla (2,1 %), ostatné pripojenia (1,6 %) a káblové pripojenie (1,2 %).

Spomedzi krajín OECD malo koncom vlaňajška najvyššiu penetráciu broadbandu Dánsko (37,2 %), po ktorom nasledujú Holandsko (35,8 %) a Nórsko (34,5 %). Najvyššiu penetráciu broadbandu prostredníctvom DSL mal Island (31,6 %), Francúzsko (26,6 %) a Fínsko (25,9 %). Najvyššiu penetráciu broadbandu prostredníctvom káblového pripojenia mali v Kanade (15,6 %), USA (13,7 %) a v Holandsku (13,4 %). Broadband prostredníctvom optickej siete dosiahol koncom decembra minulého roka najvyššiu penetráciu v Kórei (13,8 %), Japonsku (11,3 %) a vo Švédsku (6,5 %).

OECD do svojej štatistiky broadbandu zahrnula pripojenia DSL s rýchlosťou sťahovania dát 256 kbit/s a vyššie a káblové pripojenia s porovnateľnou rýchlosťou. Do úvahy OECD brala aj optiku a všetky siete FTTH a FTTB, ďalej fixné bezdrôtové technológie, ako satelit, LMDS, MMDS, WiMAX a ostatné. Do štatistiky však organizácia nezarátala 3G mobilnú technológiu a siete Wi-Fi.

Galéria

Broadband na Slovensku vlani využívalo takmer 618,9 tis. ľudí

« Predchádzajúci článok "Spoločnosť Emeldi Software Services otvorila novú pobočku na Slovensku"Ďalší článok "Súťaž so spoločnosťou Intel" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes: 1   |   návštev celkovo: 77412   |   © webira 2008 - 2020   |   Fusion IS