Pozrite si všetky ankety »
Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »
História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »
Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »
Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »
Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »
Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení. Kontakt »
pridané: 22. 5. 2009 17:33, Aktuality, 1400 zobrazení
Na Slovensku bolo podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) koncom minulého roka 618 871 používateľov vysokorýchlostného internetového pripojenia (broadband). Penetrácia broadbandu na Slovensku tak podľa údajov OECD dosiahla 11,47 %, čo Slovensko umiestnilo na 27. priečku z tridsiatich krajín OECD.
Medziročne si tak Slovenská republika polepšila o jednu priečku, keď medzi krajiny, ktoré mali nižšiu penetráciu broadbandu ako u nás, sa k Mexiku a Turecku zaradilo aj Poľsko s 10,5-percentnou penetráciou broadbandu. Medziročný nárast penetrácie predstavuje na Slovensku 3,81 stotín percentuálneho bodu, čo bol vlani najvyšší nárast spomedzi krajín OECD.
V poradí krajín OECD zoradených podľa podielu broadbandu optickou sieťou na celkovom broadbandovom pripojení sa Slovensko umiestnilo na štvrtom mieste. Optický broadband dosiahol na Slovensku 19-percentný podiel na celkovom broadbande. Pred nami bolo len Švédsko s 20-percentným podielom, Kórea so 43-percentným podielom a Japonsko so 48-percentným podielom optického pripojenia na celkovom vysokorýchlostnom pripojení.
Podľa technológie pripojenia v broadbande dosiahlo najvyššiu penetráciu na Slovensku DSL pripojenie (6,6 %), po ktorom nasledujú pripojenie prostredníctvom optického kábla (2,1 %), ostatné pripojenia (1,6 %) a káblové pripojenie (1,2 %).
Spomedzi krajín OECD malo koncom vlaňajška najvyššiu penetráciu broadbandu Dánsko (37,2 %), po ktorom nasledujú Holandsko (35,8 %) a Nórsko (34,5 %). Najvyššiu penetráciu broadbandu prostredníctvom DSL mal Island (31,6 %), Francúzsko (26,6 %) a Fínsko (25,9 %). Najvyššiu penetráciu broadbandu prostredníctvom káblového pripojenia mali v Kanade (15,6 %), USA (13,7 %) a v Holandsku (13,4 %). Broadband prostredníctvom optickej siete dosiahol koncom decembra minulého roka najvyššiu penetráciu v Kórei (13,8 %), Japonsku (11,3 %) a vo Švédsku (6,5 %).
OECD do svojej štatistiky broadbandu zahrnula pripojenia DSL s rýchlosťou sťahovania dát 256 kbit/s a vyššie a káblové pripojenia s porovnateľnou rýchlosťou. Do úvahy OECD brala aj optiku a všetky siete FTTH a FTTB, ďalej fixné bezdrôtové technológie, ako satelit, LMDS, MMDS, WiMAX a ostatné. Do štatistiky však organizácia nezarátala 3G mobilnú technológiu a siete Wi-Fi.
« Predchádzajúci článok "Spoločnosť Emeldi Software Services otvorila novú pobočku na Slovensku" | Ďalší článok "Súťaž so spoločnosťou Intel" » |
PRIDAŤ HOTSPOT | ZOZNAM HOTSPOTOV | MAPA HOTSPOTOV | AKTUALITY | ČLÁNKY | KONTAKT
XHTML 1.0 | CSS 2.1 | návštev dnes: 6 | návštev celkovo: 84060 | © webira 2008 - 2024 | Fusion IS