Pozrite si všetky ankety »
Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »
História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »
Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »
Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »
Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »
Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení. Kontakt »
pridané: 8. 2. 2011 9:10, Aktuality, 2328 zobrazení
Slovenský provider Swan postupne spúšťa svoje vlastné Wi-Fi hotspoty pre pripojenie sa na internet. „V súčastnosti máme aktívnych 42 Free Wifi Hotspotov v Bratislave vrátane Devínskej Novej Vsi; Senci, Trnave, Trenčíne, Nitre, Dubnici nad Váhom, Novej Dubnici, Banskej Bystrici a v Košiciach.“, uviedol pre Živé.sk Martin Holák zo spoločnosti.
Firma chce pokrývať najmä miesta s väčším výskytom ľudí, napríklad kaviarne, obchodné centrá či populárne verejné miesta. Zoznam hotspotov zatiaľ nie je dostupný, firma ho podľa Holáka pripraví aj s výpočtom pokrytia pri spustení ďalších. Do konca roka ich chce mať dvojnásobok. Z miest a obcí si firma bude vyberať tie, kde poskytuje svoje Triple play služby na optickej sieti Max Multimedia.
Hotspoty poskytujú rýchlosť 256 kbit/s v smere sťahovania i prijímania dát. „Nižšou rýchlosťou chceme zabrániť zahlteniu hotspotu. Ak to bude v búducnosti potrebné, budeme o zvýšení rýchlosti uvazovať.“, povedal Holák. Neskôr chce firma ponúknuť aj vyššie rýchlosti až do niekoľkých megabitov za sekundu - ale len svojim zákazníkom Max Multimedia. Komerčný predaj Wi-Fi firma neplánuje - služba má byť reklamou na Triple play a benefitom k nemu.
Pripojenie cez hotspot nemá obmedzené služby či porty, provider blokuje len stránky s nelegálnym obsahom alebo „obsahom pre dospelých.“ Swan na úvod vyžaduje registráciu, získané meno a heslo následne už funguje všade.
Firma okrem vlastných hotspotov poskytuje konektivitu aj niekoľkým ďalším. Zadarmo ju dáva mestu Bratislava v prípade nového Wi-Fi hotspotu na nábreží, ktoré sponzoroval Taiwan. Pripravuje aj hotspoty pri Parku kultúry a oddychu (PKO) alebo v Medickej záhrade.
Operátor nie je jediný, kto sa snaží využiť Wi-Fi na propagáciu iných svojich služieb. V každej predajni má prístup na internet, dokonca bez pevného rýchlostného limitu, k dispozícii Orange. Router sa pripája rýchlosťami 7,2 Mbit/s v smere downloadu a 0,375 Mbit/s v smere uploadu. Z ďalších bezplatných hotspotov spomeňme sieť iHotspotZone s necelou päťdesiatkou hotspotov (niektoré zo zoznamu sú už zrušené). Tie poskytujú 15 až 60 minút zadarmo podľa počtu sponzorov v danej lokalite, používateľovi pred prihlásením sa zobrazujú reklamu.
Na Slovensku okrem toho možno nájsť niekoľko stovák aspoň čiastočne bezplatných hotspotov, ktoré nevyžadujú kúpu žiadnej služby. Ich zoznam v minulosti uverejňoval Telekomunikačný úrad, aktuálne ho už ale nepripravuje. Zoznam hotspotov v skutočnosti naďalej existuje, len zmenil adresu a neobsahuje slovo Wi-Fi, takže je ťažšie nájditeľný. Úrad naň však odkazuje z titulnej stránky v časti "Naposledy pridané informácie".
Pri surfovaní cez neznáme hotspoty treba myslieť na bezpečnosť, teoreticky ich totiž môže prevádzkovať útočník a všetky dáta posielané cez nezašifrované pripojenia si sprístupňovať.
Článok je prebratý z portálu www.zive.sk
« Predchádzajúci článok "Hlasujte a zvoľte najlepšiu sci-fi poviedku" | Ďalší článok "Bude mať Apple Wi-Fi Direct v ďalšej verzii OS?" » |
PRIDAŤ HOTSPOT | ZOZNAM HOTSPOTOV | MAPA HOTSPOTOV | AKTUALITY | ČLÁNKY | KONTAKT
XHTML 1.0 | CSS 2.1 | návštev dnes: 8 | návštev celkovo: 84074 | © webira 2008 - 2024 | Fusion IS