Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 27.11 %
Mobilný internet - 13.46 %
Mikrovlnné pripojenie - 15.32 %
aDSL - 16.61 %
Optické pripojenie - 14.61 %
Iné - 12.89 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

AvalonAvalon
Zelinárska 2
Bratislava
Viac »
ASTOR CAFFÉASTOR CAFFÉ
Mierové námestie 33
Trenčín
Viac »
Double MDouble M
Žilinská 1
Bratislava
Viac »
Penzión BebekPenzión Bebek
Popradská 600
Fiľakovo
Viac »
Hotel MatyšákHotel Matyšák
Pražská 15
Bratislava
Viac »
Obchodné Centrum MAXObchodné Centrum MAX
Dolné hony 4587/1
Poprad
Viac »
NETOPIER PUBNETOPIER PUB
Pod Bánošom 26
Banská Bystrica
Viac »
Amfik cafeAmfik cafe
Halenarska 20
Trnava
Viac »
Deep CaféDeep Café
Máše Haľamovej 21
Martin
Viac »
Planéta LevočaPlanéta Levoča
Námestie Majstra Pavla 38/A
Levoča
Viac »
AgrokomplexAgrokomplex
Výstavná 4
Nitra
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

WELL PTI-1605G: Kompletné riešenie za babku

pridané: 23. 6. 2008 10:43, Aktuality, 1338 zobrazení

WELL PTI-1605G: Kompletné riešenie za babkuPod značkou WELL sa už dlhšiu dobu objavuje množstvo zaujímavých OEM zariadení. Počiatočný trend upútať najmä priaznivou cenou postupne doplnila aj konkurenčná výhoda v množstve funkcií nie vždy samozrejmých pre daný segment trhu.

Priaznivý posun smerom k zákazníkom je badať už z takej drobnosti, akou je pestrý obal krabice so zariadením. Možno banalita, no poteší. To podstatné, ukryté vo vnútri, však nijako nezaostáva. Výrobca si dal záležať i na príslušenstve, a tak popri samotnom zariadení nechýba sieťový kábel, dva telefónne káble a DSL splitter – teda dostávate kompletné riešenie. Poteší tiež návod na rýchle zapojenie ako aj kompletná príručka na CD a špecifické nastavenia DSL pre slovenské podmienky.

Zariadenie WELL PTI-1605G s pomerne jednoduchým no vydareným dizajnom zaujme najmä počtom sieťových portov – je ich celkovo osem. Výrobca tak správne reflektuje dnešné trendy a tým umožní nahradiť týmto zariadením niekoľko iných nielen v technicky náročnejších domácnostiach, ale tiež v malých firmách. Na zadnej strane zariadenie sa okrem portov prepínača nachádza tiež port pre pripojenie telefónnej linky, R-SMA konektor pre pripojenie vymeniteľnej antény a vypínač napájania.

Konfigurácia zariadenia prebieha v prehľadnom web rozhraní, prekvapí prítomnosť loga Texas Instruments namiesto loga WELL – to, že sa WELL za každú cenu nesnaží zmeniť firmvér pôvodného výrobcu však nemusí byť na škodu veci. Pokročilý užívateľ dostane možnosť prístupu aj cez SSH. Už letmý pohľad do konfiguračných ponúk naznačuje, že zariadenie prekypuje vlastnosťami veľmi zriedka (ak vôbec) vídavanými v tomto cenovom segmente. Zariadenie napríklad umožňuje vytvorenie až štyroch virtuálnych bezdrôtových sietí (SSID) a ich namapovanie na jednu z piatich virtuálnych sietí LAN, do ktorých je možné v ľubovolnej kombinácii priraďovať porty integrovaného prepínača. Je tu teda aj akási podpora VLAN. Navyše, pre každé SSID je možné nastaviť nezávislé riadenie prístupu – na výber sú všetky moderné technológie vrátane overovania voči autentikačnému serveru RADIUS.

Zariadenie tak môže pokojne slúžiť ako prvok deliaci firmu na jednotlivé oddelenia, ale aj pre viacero firiem či ako verejný hotspot pre návštevníkov bez rizika ohrozenia ostatných užívateľov v zabezpečenej časti siete. Pokročilých užívateľov tiež poteší možnosť konfigurácie firewallových pravidiel, ale aj také špeciality, akými sú napríklad smerovanie podľa prednastavených pravidiel (teda nielen podľa cieľovej adresy), možnosť značkovať jednotlivé typy komunikácie a následne ich priorizovať, resp. im limitovať šírku pásma. Upúta tiež podpora dynamicky komunikujúcich aplikácií, akými sú napríklad on-line hry alebo IP telefónia.

Ďalším netradičným spestrením je možnosť spravovať integrovaný prepínač – a to nie len v podobe už spomínaného priraďovania jednotlivých portov do virtuálnych sietí ale aj nastavovaním rýchlosti a režimu duplexnej komunikácie pre každý port samostatne. Zariadenie nezaostáva ani vo funkciách smerovania – popri možnosti definovať statické smery umožňuje tiež komunikovať pre malé firmy dostačujúcim protokolom dynamického smerovania RIP verzie 1 aj 2, umožňuje vytvoriť virtuálne rozhranie s IP adresou v danej sieti pre každú virtuálnu sieť a smerovať medzi nimi. Samozrejmosti ako preklad adries NAT pri prístupe na internet alebo DHCP server pre všetky virtuálne siete netreba spomínať.

PTI-1605G je veľmi vydarené zariadenie, ktoré popri cene, za ktorú ho distribútor na trhu ponúka, azda nemá konkurenciu. Prináša totiž komplexné riešenie pripojenia malej siete cez DSL linku tak v drôtovom ako i bezdrôtovom prevedení a poskytuje funkcie, o ktorých môže väčšina iných výrobcov v tejto triede iba snívať.

Radoslav Sirota
PC Space

 Ďalší článok "WiFi na každom kroku" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes:   |   návštev celkovo: 82546   |   © webira 2008 - 2024   |   Fusion IS