Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 28.33 %
Mobilný internet - 13.48 %
Mikrovlnné pripojenie - 14.74 %
aDSL - 17.01 %
Optické pripojenie - 14.04 %
Iné - 12.41 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

Penzión BebekPenzión Bebek
Popradská 600
Fiľakovo
Viac »
Airport SliačAirport Sliač
Letisko Sliač
Sliač
Viac »
Hotel MatyšákHotel Matyšák
Pražská 15
Bratislava
Viac »
City Hotel BratislavaCity Hotel Bratislava
Seberíniho 9
Bratislava
Viac »
ASTOR CAFFÉASTOR CAFFÉ
Mierové námestie 33
Trenčín
Viac »
TrojkaTrojka
Malokarpatské nám. 2
Bratislava
Viac »
Hotel IbisHotel Ibis
Zámocká 38
Bratislava
Viac »
Schlossberg caféSchlossberg café
Mikulášska 8
Bratislava
Viac »
Hotel SpiritHotel Spirit
Vančurova 1
Bratislava
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

WiFi na každom kroku

pridané: 23. 6. 2008 10:44, Aktuality, 1101 zobrazení

WiFi na každom krokuBezdrôtový prístup na sieť ako bežná súčasť domácnosti
Keby sme urobili prieskum medzi bežnými aj občasnými užívateľmi počítačov, slovíčko WiFi by bolo jedno z tých, na ktoré by nepochybne reagovali. Niet sa čomu čudovať. Veď prináša samé výhody...

Technológia bezdrôtového prístupu k sieti (internetu, službám, zábave) sa pod týmto názvom pevne udomácnila v mnohých slovenských domácnostiach a do ďalších sa netrpezlivo chystá. Zásluhu na tom má nielen bohatá ponuka zariadení na trhu, ale aj operátori, ktorí ponúkajú stále častejšie WiFi zariadenie ako súčasť služby priamo v zriaďovacom poplatku, alebo za zvýhodnenú cenu.
Výraznejšiemu rozšíreniu napomáha aj posun v oblasti počítačov – čoraz viac ľudí ale aj firiem uprednostňuje mobilný notebook pred nákupom pevného počítača. Ľudia chcú byť mobilní, mať možnosť pracovať alebo zabávať sa takmer kdekoľvek a ťahať za sebou nemoderný kábel... To už skrátka nie je ono. A máme tu tiež trend viacerých počítačov v jednej domácnosti. Skrátka pomery sa menia.
Nie sú to však iba notebooky čo používajú WiFi. Čoraz viac zariadení integruje WiFi priamo v základnej výbave a tak sa stretávame s WiFi kompatibilnými hernými konzolami, multimediálnymi prehrávačmi, mobilmi a PDAčkami alebo hernými ovládačmi a rozličnou spotrebnou elektronikou. WiFi je prítomné aj tam, kde to bolo ešte pred rokom nemysliteľné a môžeme očakávať, že o rok bude i tam, kde to dnes vieme iba ťažko predpovedať. Nové štandardy, špeciálne takzvané rýchle WiFi 802.11n, ktoré je ešte stále v štádiu draft, sľubujú vyššie rýchlosti, väčší dosah a (ako je to pri štandardoch integrovaných v mobilných zariadeniach) aj nižšiu spotrebu. Výrobcovia sa začínajú orientovať na zabezpečenie kvality prenosu, podporu interaktívnych aplikácií s výraznejšími nárokmi na oneskorenie, ale začínajú pridávať aj funkcie donedávna vyhradené pre sieťové servre. Konfigurácia je spravidla jednoduchšia, manuály podrobnejšie, funkcie odladenejšie.
A tak sme sa v tomto čísle pokúsili ponúknuť niečo pre každého z vás, či už sa chystáte na kúpu vlastného bezdrôtového smerovača a potrebujete poradiť s výberom alebo už tú svoju „WiFinu“ doma máte a skôr zvažujete správne nastavenie, pretože správne nastavenie je minimálne rovnako dôležité, ako výber vhodného nastavenia. Jedine, že by vám sused surfujúci internetom za vaše peniaze a sťahujúci súbory priamo z vášho počítača vôbec nevadil...

Rado Sirota
PC Space

« Predchádzajúci článok "WELL PTI-1605G: Kompletné riešenie za babku"Ďalší článok "USB klient s dobrou myšlienkou" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes: 1   |   návštev celkovo: 78310   |   © webira 2008 - 2021   |   Fusion IS