Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 28.33 %
Mobilný internet - 13.48 %
Mikrovlnné pripojenie - 14.74 %
aDSL - 17.01 %
Optické pripojenie - 14.04 %
Iné - 12.41 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

Hotel Dubná SkalaHotel Dubná Skala
Hurbanova 345/8
Žilina
Viac »
HAWAII PUBHAWAII PUB
Nám. Ľudovíta Štúra 13
Banská Bystrica
Viac »
Jazz caféJazz café
Ventúrska 5
Bratislava
Viac »
ApollonApollon
Panenská 24
Bratislava
Viac »
Hotel SobotaHotel Sobota
Kežmarská 988/15
Spišská Sobota
Viac »
Gallery caféGallery café
Tomášikova 10/E2
Bratislava
Viac »
Double MDouble M
Žilinská 1
Bratislava
Viac »
3 café3 café
Partizánska 3/A
Banská Bystrica
Viac »
Autobusová stanicaAutobusová stanica
Križovatka 6
Banská Štiavnica
Viac »
Café CaféCafé Café
Ventúrska 2
Bratislava
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

Inovácia podľa Edimaxu

pridané: 23. 6. 2008 10:45, Aktuality, 1054 zobrazení

Inovácia podľa EdimaxuModrý tip BR-6504N nie je šedým priemerom

Otvorene priznávam, že pred rozbalením krabice boli pre mňa sieťové produkty pod značkou Edimax veľkou neznámou. A ako správny skeptik nečakajúc veľa som sa pustil preklikávať webové stránky výrobcu – v snahe oboznámiť sa s portfóliom a možno aj získať nadhľad. A musím konštatovať, že príjemne a informačne hodnotne spracované stránky nie sú to jediné, čo si po dnešku získalo moju priazeň.

BR-6504N je domáci smerovač z kategórie MIMO, teda podporujúci draft verziu rýchleho Wi-Fi. Dodáva sa s troma anténami, manuálom a CD s jeho digitálnou podobou. Zaujímavosťou je pribalený stojan umožňujúci používať zariadenie vo vertikálnej polohe. Dojem z dizajnovo vydareného interiéru trošku kazí grafické prevedenie web-rozhrania. Nie že by bolo vyslovene zlé, alebo ergonomicky nedostatočné, no použitý dizajn pripomína skôr nepodarenú PowerPointovú prezentáciu z roku 2002 ako moderné konfiguračné menu. Na funkčnosti to ale neuberá a už letmý pohľad prezrádza prítomnosť veľkého množstva funkcií.

Nechýba DHCP server, firewall s možnosťou doplnenia pravidiel, preklad adries či podpora dynamicky komunikujúcich aplikácií. Wi-Fi časť ponúka nielen všetky módy prenosu – a to vo viacerých kombináciách – ale aj všetky typy zabezpečenia (i keď WPA-2 treba chvíľku hľadať). Príjemným prekvapením je aj podpora systému WPS, teda systému bezdrôtovej konfigurácie Wi-Fi klientov podporovanom novými verziami MS Windows. Logo oznamujúce podporu Windows Vista priamo na krabici teda nie je len marketingovým trikom ale skôr svetlou a informačne hodnotnou výnimkou.

Pri pripojení na internet podporuje zariadenie celé spektrum poskytovateľov – od káblových operátorov cez DSL linky až k rôzne exotickým riešeniam. Príjemným zistením bol tiež fakt, že systém je postavený na GNU/Linux a výrobca ponúka zdrojové kódy priamo na stránke produktu. Na webe tiež možno nájsť diskusie a rôzne pokusné verzie alternatívnych systémov podobne, ako je tomu už dlhšie v prípade smerovačov značky ASUS.

Edimax teda ponúka veľa zábavy za rozumnú cenu. Veď len pri porovnaní s inými riešeniami s MIMO Wi-Fi vychádza veľmi výhodne, o zaujímavých funkciách a možnosti upravovať systém podľa ľubovôle ani nehovoriac.

Radoslav Sirota
PC Space

« Predchádzajúci článok "USB klient s dobrou myšlienkou"Ďalší článok "Legenda zrýchlila" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes: 1   |   návštev celkovo: 78310   |   © webira 2008 - 2021   |   Fusion IS