Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 28.33 %
Mobilný internet - 13.48 %
Mikrovlnné pripojenie - 14.74 %
aDSL - 17.01 %
Optické pripojenie - 14.04 %
Iné - 12.41 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

ASTOR CAFFÉASTOR CAFFÉ
Mierové námestie 33
Trenčín
Viac »
Centrum vedecko-technických informácií SRCentrum vedecko-technických informácií SR
Lamačská cesta 8/A
Bratislava
Viac »
Hotel KaskádyHotel Kaskády
Letecká 12
Sliač
Viac »
WALL STREET PIZZA & BARWALL STREET PIZZA & BAR
Volgogradská 1
Prešov
Viac »
Double MDouble M
Žilinská 1
Bratislava
Viac »
Long BennLong Benn
Vajnorská 100
Bratislava
Viac »
Interhala PasienkyInterhala Pasienky
Trnavská cesta 24
Bratislava
Viac »
Hotel AvanceHotel Avance
Medená 9
Bratislava
Viac »
Hotel EdenHotel Eden
Winterova 60
Piešťany
Viac »
Hotel Café RazyHotel Café Razy
Námestie sv. Egídia 58
Poprad
Viac »
Radisson SAS Carlton HotelRadisson SAS Carlton Hotel
Hviezdoslavovo námestie 3
Bratislava
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

Legenda zrýchlila

pridané: 23. 6. 2008 10:46, Aktuality, 1245 zobrazení

Legenda zrýchlilaASUS WL-500W reprezentuje rodinu veľmi dobre

Je iba málo zariadení, ktoré si vybudovali takú užívateľskú a vývojársku základňu ako majú zariadenia ASUS série WL-500. Existuje preň množstvo linuxových mini-distribúcií, predkompilovaných balíčkov a step-by-step návodov. A práve tento rod sa dočkal nasledovníka – verziu obohatenú o takzvané rýchle Wi-Fi.

Rozoberať vzhľad nového WLka by bolo nosením dreva do lesa. Nič sa totiž nezmenilo – teda až na dve pridané antény signalizujúce prítomnosť MIMO technológie. Inak sú tu tie isté kontrolky, tie isté porty. A nie je to jediné, čo sa nezmenilo. Každý, kto už niekedy pracoval so zariadením tejto série, nebude mať žiaden problém zorientovať sa vo web-rozhraní – dizajnovo to isté, funkčne veľmi podobné. Ale poporiadku.

Začiatočníci sa nemusia báť, sprievodca úvodnou konfiguráciou ani v tomto prípade nechýba. Tradičné funkcie ako klonovanie MAC adresy či výber zo zoznamu technológií pre pripojenie k internetu tu samozrejme nájdete, stačí už iba nadefinovať názov bezdrôtovej siete a nastaviť kľúč. Nechať zariadenie s toľkými funkciami v takomto stave by však bolo ťažkým IT hriechom a tak sa púšťam do podrobnejšieho nastavovania.

Prvé, čo zaujme je možnosť zdieľať USB disk s počítačmi v lokálnej sieti – ASUS umožňuje pomerne rozsiahlu správu pripojeného disku a vytváranie adresárov aj keď priama správa partícií chýba. Administrácia je tiež pomerne neprehľadná – ťažko odhadnúť, či ASUS naozaj považuje súčasný stav za vyhovujúci, alebo považuje web-rozhranie iba za formálnu nutnosť keďže veľká časť užívateľov aj tak použije v zariadení iný systém. K zariadeniu je tiež možné pripojiť jednu USB tlačiareň (nezabudnite skontrolovať, či je práve tá vaša v zozname podporovaných zariadení) a následne ju cez dodávaný softvér na počítači nainštalovať. Táto funkcia pracuje bezproblémovo. ASUS okrem už dnes štandardného využitia USB portov ponúka aj tretiu funkciu – pripojenie USB web kamery. Táto funkcia je veľmi užitočná najmä vďaka faktu, že sa takto môžete k zariadeniu kedykoľvek pripojiť cez internet (napríklad použitím DDNS služby) a pozrieť sa čo sa deje u vás v byte, práci alebo na ulici – skrátka podľa ľubovôle a umiestnenia kamery. Kameru je možné zabezpečiť heslom – a navyše, ASUS dokáže zistiť pohyb v zábere a základe toho poslať e-mail na preddefinovanú adresu. A ešte vám aj pripojí obraz z kamery.

V sieťovej oblasti ponúka ASUS tradične podrobné nastavenia. Štandardný stavový firewall dopĺňa dynamický filter umožňujúci obmedzovať komunikáciu podľa dňa v týždni a času, nechýba blokovanie vybraných URL adries alebo blokovanie klientov s určitou MAC adresou. Škoda, že ASUS neimplementoval sieťovú formu antivírusu – výkonnostne by na to určite mal.

To, že dnešné zariadenie podporujú prechod P2P aplikácií ako napríklad eDonkey alebo BitTorrent je už takmer štandard, ASUS však išiel o poriadny krok ďalej – v úzkej spolupráci so zdieľaním externého disku implementoval FTP, HTTP a BitTorrent klienta priamo do zariadenia. Užívateľ tak po nainštalovaní aplikácie z dodávaného CD jednoducho otvorí napríklad .torrent súbor, ten je aplikáciou odoslaní na ASUS a začne sťahovanie. Celý priebeh je možné monitorovať cez klientsku aplikáciu a stiahnuté dáta sú následne uložené na zdieľaný USB disk. Obrovskou výhodou je, že užívateľ môže počítač počas sťahovania vypnúť a tak ušetriť nejakú tú korunu za elektrickú energiu.

Bezdrôtová časť opäť nevykazuje výraznejšie zmeny oproti predchodcom – pribudla však voľba 802.11n v režimoch bezdrôtovej komunikácie. Že tento režim najlepšie funguje s klientskym zariadením toho istého výrobcu určite netreba pripomínať – veď na finálnu verziu štandardu stále čakáme. V oblasti zabezpečenia nechýba žiadna z možností – na výber je od WEP až po WPA-2 v režime Enterprise. Pre hazardérov, ktorým stačí aj ten najslabší pocit bezpečia ponechal ASUS aj voľbu filtrovania MAC adries – aj keď ju skôr odporúčame ako doplnok k niektorému z hore uvedených zabezpečení.

ASUS pridal do už aj tak bohatého portfólia ďalšie zaujímavé zariadenie. Škoda len, že web-rozhranie a teda časť s ktorou prichádzajú do styku bežní užívatelia, nevidela ruku dizajnéra už pomerne dlhú dobu. Stačilo by nazrieť ku konkurencii, alebo na alternatívne web rozhrania od nezávislých vývojárov – v oboch prípadoch by sa totiž bolo z čoho učiť.

Radoslav Sirota
PC Space

« Predchádzajúci článok "Inovácia podľa Edimaxu"Ďalší článok "Superrýchly elegán" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes: 1   |   návštev celkovo: 78310   |   © webira 2008 - 2021   |   Fusion IS