Pozrite si všetky ankety »
Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »
História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »
Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »
Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »
Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »
Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení. Kontakt »
pridané: 23. 6. 2008 10:46, Aktuality, 1408 zobrazení
D-Link DIR-655 potvrdzuje nasadené tempo
Sieťové prvky z produkcie D-Link – a tie bezdrôtové obzvlášť – sú tradičnými a veľmi úspešnými účastníkmi redakčných testov. D-Link aktualizuje svoje portfólio v pravidelnom tempe prinášajúc stále nové a vždy niečím zaujímavé riešenia.
DIR-655 sa opäť radí do kategórie pokročilých SOHO zariadení – kto pochybuje, určite zmení názor po zhliadnutí konfiguračného web-rozhrania. Nie, ono nie je neprehľadné, tradičná snaha o dobrú ergonómiu sa opäť naplno vyplatila, neskúsených skôr zaskočí množstvo vertikálne a horizontálne rozložených ponúk obsahujúcich nepreberné množstvo konfiguračných parametrov. V tomto ohľade môže D-Linku konkurovať iba málokto. Výrobca však ošetril aj takúto situáciu – každá sekcia má k dispozícii sprievodcu nastavením, takže sa určite nestratíte ani v prípade, že vaše vedomosti skutočne nejdú do hĺbky.
Dizajnovo nasleduje zariadenie trend nastavený svojimi predchodcami – biela farba evokuje skôr doplnok z katalógu Apple ako seriózne sieťové zariadenie, no opak je pravdou. Na úvod určite prekvapí v tomto segmente zatiaľ veľmi výnimočné použitie gigabitových sieťových rozhraní – a to na všetkých portoch zariadenia. Konečne tak naplno využiteje potenciál nových základných dosiek a notebookov, ktoré už takéto sieťové karty integrujú pomerne dlhú dobu. Drobným sklamaním je USB port na zadnej strane – slúži iba pre internú konfiguračnú utilitu, takže na pripojenie externého disku či tlačiarne treba pre túto chvíľu zabudnúť.
Bezdrôtová časť ponúka okrem štandardných protokolov 802.11b/g aj ochutnávku rýchleho Wi-Fi – štandardu 802.11n, ktoré zariadenie implementuje vo fáze draft (teda podľa verzie určenej na ďalšie pripomienkovanie a úpravy). Výhodou je, že túto funkciu môže užívateľ ľubovoľne zapínať a vypínať – pokiaľ teda nevlastníte iné zriadenie od D-Link s podporou MIMO, alebo si jednoducho počkáte na finálnu verziu štandardu a k nemu prislúchajúci firmvér, nič vám v tom nebráni. D-Link nezabudol ani na zabezpečenie – WPA a WPA-2 tu nájdete spoločne s pôvodných štandardom WEP, nechýbajú ani pokročilé funkcie a možnosť overovať užívateľov cez server RADIUS.
Po základnom nastavení WAN, LAN a WLAN časti siete začína pravá zábava. Konfiguráciu je možné podrobne upravovať definovaním preposielaných portov na počítače alebo servery vo vnútornej sieti, aplikácií využívajúcich dynamicky otvárané komunikačné porty a pravidiel QoS, ktoré zabezpečia, že pri správnom nastavení môžu popri plnom nasadení P2P aplikácií pohodlne používať ostatné služby internetu aj najhúževnatejší ťahači. Práve QoS je oblasť D-Linkom tradične dobre spravovaná a vďaka výkonnému internému enginu aj schopná automaticky detekovať a klasifikovať jednotlivé typy komunikácie bez výraznejšej interakcie užívateľa. Preto sa konečne aj táto funkcia dostáva do blízkosti bežného domáceho užívateľa.
Tak ako podobné zariadenia tejto kategórie, D-Link nezaostáva ani v oblasti filtrovania obsahu a ochrany vnútornej siete. Integrovaný stavový firewall dohliada na každý tok, definované pravidlá dokážu obmedziť klienta tak na základe IP adresy, ako aj podľa adresy sieťovej karty – MAC. Nechýbajú ani komplexné filtre umožňujúce navyše definovať podmienky, ako napríklad čas či deň v týždni. Samozrejmosťou je tiež filtrovanie nežiaducich web stránok – tu by bolo žiaduce rozšíriť funkcie napríklad o možnosť automatického sťahovania zoznamu známych stránov v rôznych kategóriách. Momentálne ste odkázaní na manuálne definovanie URL adresy.
D-Link opäť nesklamal – aj keď treba povedať, že zmeny nie sú také výrazné ako pri predchádzajúcich modeloch a priestor pre rast tu určite je. Najmä pri pohľade na cenu zariadenia má totiž človek pocit, že nejaké tie drobné pripláca iba za známu značku.
Radoslav Sirota
PC Space
« Predchádzajúci článok "Legenda zrýchlila" | Ďalší článok "Dve pásma pod jednou strechou" » |
PRIDAŤ HOTSPOT | ZOZNAM HOTSPOTOV | MAPA HOTSPOTOV | AKTUALITY | ČLÁNKY | KONTAKT
XHTML 1.0 | CSS 2.1 | návštev dnes: 1 | návštev celkovo: 85047 | © webira 2008 - 2025 | Fusion IS