Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 28.33 %
Mobilný internet - 13.48 %
Mikrovlnné pripojenie - 14.74 %
aDSL - 17.01 %
Optické pripojenie - 14.04 %
Iné - 12.41 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

Penzión KaméliaPenzión Kamélia
Tajovského 1
Žilina
Viac »
Františkánske námestieFrantiškánske námestie
Františkánske námestie
Bratislava
Viac »
Mestský parkMestský park
Námestie Majstra Pavla
Levoča
Viac »
HAWAII PUBHAWAII PUB
Nám. Ľudovíta Štúra 13
Banská Bystrica
Viac »
Penzión BebekPenzión Bebek
Popradská 600
Fiľakovo
Viac »
Hotel SobotaHotel Sobota
Kežmarská 988/15
Spišská Sobota
Viac »
Hotel SpiritHotel Spirit
Vančurova 1
Bratislava
Viac »
CAFE TEATROCAFE TEATRO
Námestie Majstra Pavla 54
Levoča
Viac »
Apartmánový dom FantáziaApartmánový dom Fantázia
1.mája 26
Poprad
Viac »
Radisson SAS Carlton HotelRadisson SAS Carlton Hotel
Hviezdoslavovo námestie 3
Bratislava
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

Tradične v pohode

pridané: 23. 6. 2008 10:47, Aktuality, 1133 zobrazení

Tradične v pohodeWELL WRC3500 naplnil očakávania

WELL nepatrí medzi extrémne rozšírené zariadenia v bežných domácnostiach. Obľúbený však nepochybne je – minimálne v komunitných sieťach, a to nielen kvôli priaznivým cenám, ale aj kvalitným čipsetom, ktoré v zariadeniach používa.

Pred zapojením WRC3500 som doň nevkladal veľké nádeje – veď čo môže ponúknuť zariadenie s najnižšou cenou v teste. A skutočne, pohľad do konfiguračného web-rozhrania potvrdil, že na výrobe firmvéru pre toto zariadenie sa nepodieľa odborník na ergonómiu s dušou dizajnéra, ale skôr partička programátorov, ktorých cieľom je aby vec fungovala. A podrobnejšie skúmanie ponúk ma skutočne presvedčilo, že na stole mám funkčne veľmi zaujímavý kúsok hardvéru určený pre skúsenejších užívateľov, ktorí vedia čo a kde zakliknúť.

Inicializačný sprievodca napriek tomu nechýba. Zariadenie dokáže pracovať v niekoľkých prevádzkových režimoch, ktoré ovplyvňujú zobrazené voľby. Ak napríklad už máte smerovač od poskytovateľa pripojenia, zvolíte možnosť Bridge a zariadenie a bude chovať ako jednoduchý prístupový bod. Podobnú voľnosť ponúka zariadenie aj v oblasti bezdrôtového pripojenia. Tu ponúka nielen fungovanie ako prístupový bod, ale aj opakovač siete WDS alebo bezdrôtový klient.

Z hľadiska zabezpečenia sú k dispozícii všetky moderné štandardy, užitočnou funkciou je preskenovanie bezdrôtového pásma pre pomoc pri výbere správneho kanála. Funkciami nezaostáva ani stavový firewall – ten je možné doplniť o ďalšie pravidlá, povoliť výnimky či prispôsobiť aplikáciám dynamicky otvárajúcim komunikačné porty. Možné je tiež preposielanie portov na počítače vo vnútri siete. No a čerešničkou na torte je niekoľko preddefinovaných pravidiel a opatrení na zabránenie DOS útokom.

WELL si teda určite hanbu neurobil. Možno by stačilo málinko zainvestovať do zmeny dizajnu web-rozhrania a možno i samotného zariadenia (keď káblový operátor ukončí vašu internetovú prípojku v obývačke, určite budete chcieť aby smerovač vyzeral k svetu) a výsledok by bol naozaj dobrý. I keď po technickej stránke naozaj nie je čo vytknúť.

Radoslav Sirota
PC Space

Galéria

Tradične v pohodeTradične v pohode

« Predchádzajúci článok "Dve pásma pod jednou strechou"Ďalší článok "MIMO z Nemecka" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes: 1   |   návštev celkovo: 78310   |   © webira 2008 - 2021   |   Fusion IS