Pozrite si všetky ankety »
Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »
História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »
Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »
Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »
Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »
Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení. Kontakt »
pridané: 7. 10. 2009 14:47, Aktuality, 1606 zobrazení
valita širokopásmového internetu sa po celom svete zlepšuje. Zároveň však pretrváva digitálna priepasť, teda rozdielna dostupnosť kvalitného broadbandu v mestách a na vidieku. Vyplýva to z druhého ročníka globálnej štúdie o kvalite internetu, ktorú pripravili univerzity v britskom Oxforde a španielskom Oviede.
Ešte pred niekoľkými rokmi sa analýzy o digitálnej priepasti zameriavali na to, kto internetové pripojenie má a kto nie. Po príchode aplikácií, ktoré vyžadujú širokopásmové pripojenie, sú čoraz dôležitejšie rozdiely v kvalite. Od nej závisí, či používatelia môžu využívať súčasné moderné internetové aplikácie alebo či sú pripravení na budúcu generáciu on-line služieb.
Štúdia porovnáva kvalitu broadbandu v jednotlivých krajinách na základe kľúčových výkonnostných ukazovateľov, predovšetkým priepustnosti a oneskorenia. Najkvalitnejší širokopásmový internet spomedzi 66 sledovaných krajín majú obyvatelia Južnej Kórey. Tá zosadila z vrcholu rebríčka Japonsko, keď sa jej skóre BQS (Broadband Quality Score) medziročne zlepšilo o 72 percent. Najlepší broadband na starom kontinente majú Švédi. Slovensko si oproti roku 2008 v tohtoročnom rebríčku kvality broadbandu polepšilo o šesť priečok a skončilo na 13. mieste z celkového počtu 66 krajín. Zaostáva však za lídrami, ako sú Japonsko a Švédsko, ale i krajiny ako Bulharsko či Litva. Tie patria k deviatim štátom, ktoré majú internetovú infraštruktúru už dnes pripravenú na nasledujúcu generáciu on-line služieb. napríklad na internetovú televíziu a videokomunikáciu vo vysokom rozlíšení (HD), ktoré sa objavia v nasledujúcich troch až piatich rokoch. Ešte vlani túto úroveň dosahovalo iba Japonsko.
Najnovšia štúdia porovnáva kvalitu internetu nielen súhrnne za celé krajiny, ale aj v jednotlivých mestách. Spomedzi 240 miest sa do top 20 dostala aj východoslovenská metropola Košice. Znamená to, že Košičania sa môžu už dnes tešiť z internetu, ktorý bude spĺňať požiadavky aplikácií aj o tri až päť rokov.
Celosvetovo najvýraznejšie medziročné zlepšenia v BQS zaznamenala stredná a východná Európa. V krajinách tohto regiónu však pretrvávajú priepastné rozdiely v kvalite internetu medzi mestami a vidiekom. Slovensko nie je výnimka – v tomto rebríčku mu patrí šiesta priečka. Kým ľudia z ruského alebo litovského vidieka majú výrazne horší internet ako ich mestskí spoluobčania, Švédi a Islanďania sa môžu na dedinách pripojiť dokonca do mierne lepšieho broadbandu ako v mestách.
Kvalita broadbandu sa na Slovensku výrazne zlepšila, najmä vďaka aktivite operátorov, ktorí v mestách budujú optické siete, aby vyhoveli požiadavkám súčasného trhu. Aktuálny výskum tiež vnáša nový pohľad na to, ktoré krajiny sú globálnymi lídrami v broadbande. Rebríček celkových lídrov berie do úvahy nielen kvalitu internetových služieb, ktoré obyvatelia dostávajú, ale aj penetráciu v jednotlivých krajinách. V ňom sa Slovensko darilo slabšie. Do druhej polovice, na 41. miesto zo 66 sledovaných krajín, nás stiahlo práve slabé rozšírenie širokopásmového internetu.
« Predchádzajúci článok "Najlacnejší internet stojí mesačne na Slovensku priemerne 12,28 eura" | Ďalší článok "Wi-fi: Výrazné rozširenie" » |
PRIDAŤ HOTSPOT | ZOZNAM HOTSPOTOV | MAPA HOTSPOTOV | AKTUALITY | ČLÁNKY | KONTAKT
XHTML 1.0 | CSS 2.1 | návštev dnes: 2 | návštev celkovo: 83598 | © webira 2008 - 2024 | Fusion IS