Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 25.12 %
Mobilný internet - 14.09 %
Mikrovlnné pripojenie - 15.9 %
aDSL - 16.56 %
Optické pripojenie - 14.86 %
Iné - 13.47 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

ApollonApollon
Panenská 24
Bratislava
Viac »
ANTIK - Tenisové kurty Anička - reštaurácia a priestory kurtovANTIK - Tenisové kurty Anička - reštaurácia a priestory kurtov
Kostolianska cesta
Košice
Viac »
Hotel Dubná SkalaHotel Dubná Skala
Hurbanova 345/8
Žilina
Viac »
Primo PianoPrimo Piano
Obchodná 43
Bratislava
Viac »
Gallery caféGallery café
Tomášikova 10/E2
Bratislava
Viac »
Penzión BebekPenzión Bebek
Popradská 600
Fiľakovo
Viac »
Františkánske námestieFrantiškánske námestie
Františkánske námestie
Bratislava
Viac »
Radisson SAS Carlton HotelRadisson SAS Carlton Hotel
Hviezdoslavovo námestie 3
Bratislava
Viac »
Hotel MarleneHotel Marlene
Dedovka 1799
Oščadnica
Viac »
AvalonAvalon
Zelinárska 2
Bratislava
Viac »
Autobusová stanicaAutobusová stanica
Križovatka 6
Banská Štiavnica
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

Wi-fi: Výrazné rozširenie

pridané: 20. 10. 2009 15:27, Aktuality, 2057 zobrazení

Wi-fi: Výrazné rozšireniePodľa pravidelného, v poradí už šiesteho prieskumu bezpečnosti bezdrôtových sietí spoločnosti Ernst & Young sa v minulom roku opäť zvýšil počet používateľov, ktorí využívajú zabezpečenie prístupových bodov.

Praha sa tak s 84 % zabezpečených prístupov prvýkrát priblížila úrovni svetových veľkomiest, kde je bežne zašifrovaných 93 % prístupových bodov. V Bratislave je v súčasnosti zabezpečených 77 % prístupov a počet prístupových bodov sa za posledný rok zvýšil o 46 %. V centre Prahy sa počet prístupových bodov za posledný rok zvýšil na 3 347, čo predstavuje medziročný nárast len o 2 %. Je to významný rozdiel v porovnaní s výsledkami v predchádzajúcich rokoch, keď sa počet Wi-Fi pripojení pravidelne každý rok zdvojnásobil.

Cieľom prieskumu bezpečnosti bezdrôtových sietí bolo identifikovať a analyzovať Wi-Fi prístupové body vo vybraných častiach Prahy. Do prieskumu boli už druhýkrát zahrnuté aj výsledky merania v centre Bratislavy. Okrem sledovania počtu a umiestnenia bodov sa prieskum zameral aj na ich zabezpečenie a prenosovú rýchlosť.

V šesťročnej histórii prieskumu je to už štvrtýkrát, keď výsledky merania potvrdili, že počet zabezpečených prístupových bodov je vyšší než počet nezabezpečených. 84 % prístupových bodov v centre Prahy v súčasnosti používa určitý spôsob zabezpečenia, zatiaľ čo pred piatimi rokmi to bolo len 33 %. Priaznivým javom je stále rastúca tendencia v aplikácii šifrovania. Kvalita zabezpečenia sa však od predchádzajúceho roka veľmi nezmenila. Najrozšírenejším druhom šifrovania zostáva WEP, a to v prípade 58 % zabezpečených prístupových bodov. V posledných rokoch sa rýchlosť rastu podielu zabezpečených sietí znižuje.

Počet prístupových bodov v Prahe od minuloročného prieskumu opäť narástol – bolo identifikovaných spolu 3 347 prístupových bodov, čo predstavuje 2 % nárast. Z toho iba 1 503 bodov (45 %) bolo nastavených na vyššiu prenosovú rýchlosť než 11 MBit/s (maximum pre špecifikáciu 802.11b). Zatiaľ čo situácia v Bratislave je z hľadiska nastavenia vyššej prenosovej rýchlosti stabilná, v Prahe došlo oproti minulým rokom, keď bol stav viac-menej ustálený, k pomerne výraznému zníženiu rýchlosti. Na rozdiel od predpokladov sa nepotvrdil prechod
od sietí 802.11b k 802.11g, a tým aj k vyšším maximálne podporovaným rýchlostiam prenosu.

Tento rok sa druhýkrát uskutočnilo meranie aj v historickom centre Bratislavy. V porovnaní s Prahou bola celková meraná plocha oveľa menšia, postup merania sa od Prahy nelíšil. Porovnanie hustoty sietí medzi oboma mestami by tiež nebolo objektívne vzhľadom na nerovnomernú hustotu sietí na meranom území v Bratislave. Oblasť okolo Prezidentského paláca s veľkou koncentráciou podnikov mala výrazné hustejšie pokrytie ako južnejšia časť centra medzi palácom a riekou. Bolo identifikovaných 772 jedinečných prístupových bodov, z toho 471 (61 %) bolo nastavených na vyššiu prenosovú rýchlosť než 11 MBit/s. Z 561 zašifrovaných prístupových bodov 221 používa šifrovanie WEP. Ostatné prístupové body využívajú protokol WPA alebo iné štandardy pre šifrovanie.

Stupeň zabezpečenia v Prahe sa v tomto roku prvýkrát začal približovať svetovým štandardom, Bratislava stále trochu zaostáva za svetovými veľkomestami, ale rozdiel sa postupne zmenšuje. Oproti minulým rokom nastala konsolidácia, pretože rozdiely v zabezpečení boli v predchádzajúcich rokoch mnohonásobne väčšie. Pomer zabezpečených prístupových bodov k nezabezpečeným je v Prahe 84 % k 16 % a v Bratislave 77 % k 23 %.

Ďalšie výsledky prieskumu
· Z celkového počtu 3 347 detekovaných prístupových bodov v Prahe je 193 bodov typu hotspot, v Bratislave je z celkových 772 bodov 43 typu hotspot. Body hotspot sú určené
na prístup k internetu pre verejnosť, využívajú ich napríklad internetové kaviarne a zvyčajne nie sú zabezpečené.
· Počas prieskumu bolo v Prahe identifikovaných viac než 1 972 unikátnych názvov sietí (SSID), v Bratislave 495 SSID.
· Na základe porovnania máp s lokalizáciou prístupových bodov sa v rámci prieskumu
v Prahe identifikovali dve lokality, kde bol ich nárast za minulý rok najvýraznejší: v okolí Václavského námestia medzi ulicami Jindřišská a Opletalova a v okolí Mariánskeho námestia. V Bratislave vykazovala najväčšiu hustotu oblasť okolo Prezidentského paláca, kde sa nachádza mnoho administratívnych budov.
· Oproti minuloročnému prieskumu sa zmenil podiel výrobcov. V Prahe sa na prístupové body najviac používajú produkty ZyGate Communications, Inc. s 15 % podielom všetkých prístupových bodov, ďalej nasledujú spoločnosti ASKEY COMPUTER CORP (13 %), Cisco Systems (9 %) a D-Link Corporation (7 %). V Bratislave sa najviac využívajú produkty DrayTek Corp. 11 %, D-Link Corporation 11 % a Cisco Systems 10 %.

Informácie o prieskume
Cieľom prieskumu bezpečnosti bezdrôtových sietí bolo identifikovať, analyzovať a zmapovať prístupové body Wireless Fidelity (Wi-Fi) sietí v oblasti Prahy 1 a Prahy 2 a v centre Bratislavy, a nadviazať tak na prieskumy uskutočnené v minulých rokoch. Na zber údajov sa využili smerové antény Wi-Fi a softér pre tzv. „wardriving“. Prístupové body sa analyzovali podľa maximálnej prenosovej rýchlosti, ktorú podporujú (od 1 do 54 MBit/s), a podľa toho, či využívajú určitú formu zabezpečenia prístupu.

Galéria

Wi-fi: Výrazné rozširenie

« Predchádzajúci článok "Košice patria do top 20 miest s najkvalitnejším internetom"Ďalší článok "WeFi v1.9.0.10" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes: 2   |   návštev celkovo: 83598   |   © webira 2008 - 2024   |   Fusion IS