Najnovšia anketa

Plánujete si v najbližšej budúcnosti upgrade-ovať vaše domáce pripojenie? Ak áno, aké to bude?
Internet prostredníctvom káblových služieb - 25.17 %
Mobilný internet - 14.07 %
Mikrovlnné pripojenie - 15.84 %
aDSL - 16.62 %
Optické pripojenie - 14.83 %
Iné - 13.46 %

Pozrite si všetky ankety »

Náhodný výber

Hotel SpiritHotel Spirit
Vančurova 1
Bratislava
Viac »
Demar klubDemar klub
Pri Šajbách 12
Bratislava
Viac »
Hotel IbisHotel Ibis
Zámocká 38
Bratislava
Viac »
Kaviareň - LibressoKaviareň - Libresso
Lesná 1
Bratislava
Viac »
Hotel BARBAKANHotel BARBAKAN
Košická 15
Levoča
Viac »
Hotel Café RazyHotel Café Razy
Námestie sv. Egídia 58
Poprad
Viac »
Hotel MarleneHotel Marlene
Dedovka 1799
Oščadnica
Viac »
EstremoEstremo
Škultétyho 16
Bratislava
Viac »
Apartmánový dom FantáziaApartmánový dom Fantázia
1.mája 26
Poprad
Viac »
Františkánske námestieFrantiškánske námestie
Františkánske námestie
Bratislava
Viac »
powered by Intel

Články

Čo je to Wi-Fi
Wi-Fi (alebo Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), nie je skratka pre „Wireless Fidelity“,ako sa v niektorých prípadoch nesprávne uvádza, ale tento umelý pojem vznikol z marketingových pohnútok. Je to sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11.
Viac »

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne určené pre pokladničné systémy) prišli na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps.
Viac »

Ako to funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi).
Viac »

Wi-Fi a mobilné štandardy
Existujú predpovede, že Wi-Fi a súvisiace technológie nahradia mobilné telefónne siete (napr. GSM). Tomu bránia najmä: chýbajúci roaming a autentifikačné funkcie (pozri 802.1x, SIM karty a RADIUS), malá šírka prenosového pásma a obmedzený dosah Wi-Fi.
Viac »

Výhody Wi-Fi
Na rozdiel od paketových rádiových systémov, Wi-Fi využíva nelicencované rádiové pásmo a individuálny používateľ nepotrebuje súhlas miestnych úradov.
Viac »

Pozrieť všetky články »

O portáli

Wifiportal.sk je myšlienka stará už niekoľko rokov. Chvíľu však trvalo, kým sa našiel niekto, kto sa za túto myšlienku postaví. A teraz sme tu, s dobrým partnerom, vybavení chuťou do práce a prosíme Vás o pomoc. Pošlite nám informácie o Vašom hot-spote, alebo zaujímavom hot-spote vo Vašom okolí a pomôžte nám vytvoriť najväčšiu databázu hot-spotov na Slovensku. Bude slúžiť totiž Vám, fanúšikom rýchlych bezdrôtových pripojení.   Kontakt »

„Mobilná etiketa“ – sme stále vo fáze hľadania

pridané: 6. 7. 2011 17:41, Aktuality, 4682 zobrazení

„Mobilná etiketa“ – sme stále vo fáze hľadaniaPorušujete etiketu? Teraz nemáme na mysli výber správneho príboru alebo oslovovanie ľudí nesprávnym titulom, ale využívanie mobilných technológií v rôznych spoločenských situáciách. Všetci sa tým občas previníme – hovoríme príliš nahlas do mobilného telefónu, venujeme sa viac svojmu notebooku ako ľudom okolo seba. Najnovší nezávislý prieskum, ktorý pre spoločnosť Intel v 16 krajinách Afriky, Blízkeho Východu a Európy vypracovala výskumná agentúra Redshift Research , ukazuje, že normy spoločenského chovania sa pod vplyvom technológií značne menia.

Na základe odpovedí rozsiahlej vzorky viac ako 16 tisíc respondentov možno prehlásiť, že miera tolerancie k užívaniu mobilných technológií síce stúpa, ale stále sa s ňou spoločensky snažíme splynúť a hocikedy v oblasti „mobilnej etikety“ tápame.

Antropologička Genevieve Bellová, Intel Fellow a riaditeľka divízie Interaction and Experience Research firmy Intel Labs, k výsledkom uviedla: „Výsledky prieskumu jasne ukázali, že napriek tomu, že je používanie mobilných zariadení v našich krajinách natoľko rozšírené, zatiaľ sme im nedokázali v našich životoch nájsť uspokojivé miesto. Keď sa pozrieme na dáta prieskumu a začneme chápať frustráciu – a v niektorých prípadoch aj zmätky – ohľadne používanie mobilných zariadení, príde nám, že sa stále nachádzame v rannej fáze hľadania spôsobov, ako tieto zariadenia zaradiť do nášho sveta. Tento spôsob spoločenskej regulácie, spoločenské normy a etiketa sa obvykle budujú mnoho rokov a niekoľko generácií.“Prst v nose? Vadí! Ignorovať druhého kvôli hraniu sa na počítači? Nevadí….

Celkovo si väčšina respondentov (61%) myslí, že by mali existovať isté pravidlá, ktoré by riadili používanie mobilných zariadení na verejnosti. S týmto tvrdením sa taktiež stotožnili takmer tri štvrtiny z jednej tisícky dopytovaných Čechov, ktorí sa do tohto prieskumu zapojili. A keďže naše národy sú stále veľmi blízke aj napriek čoraz väčšej jazykovej bariére mladej generácie, niečo z toho sedí pravdepodobne dosť aj na nás, Slovákov.

Najväčšia domáca autorita v oblasti etikety a spoločenského chovania v ČR Ladislav Špaček na toto volanie po novom kódexe chovania odpovedá: „Tým, že niekto napíše pravidlo, sa spoločnosť nezmení. Bude potrebné počkať, až sa vytvárajúca norma usadí, vžije a väčšina ju začne rešpektovať. Sme dnes zvyknutí mať všetko hneď, ale s etiketou sa nám to tak rýchlo nepodarí.“ Podľa Ladislava Špačka, veľa ľudí zatiaľ nevie, ako reagovať na prejavy mobilnej bezohľadnosti alebo arogancie: „Je to nová forma síce starých javov, ale v elektronickej podobe nemáme s nimi zažitú skúsenosť, aby sme na ne dokázali jednoznačne reagovať,“ povedal známy expert na etiketu, ktorého v prieskume neprekvapilo, že českých respondentov oveľa viac ako iné národy pohoršoval „tradičný zlozvyk”.

Prst v nose alebo okusovanie nechtov je pre väčšinu z nás oveľa väčší prehrešok, ako keby sme ignorovali druhého, pretože sa práve hráme s mobilným zariadením. „Svedčí to len o hĺbke zakorenenia niektorých pravidiel. Špáranie sa v nose je v slušnej spoločnosti „zakázané“ stovky rokov, s mobilnou etiketou máme skúsenosť nezrelú a nejasnú,“ analyzuje Ladislav Špaček do očí bijúci nepomer medzi infantilnými nezrelými prejavmi chovania a prekvapivou toleranciou k tým, ktorí kvôli mobilu alebo počítaču prehliadajú druhého. Na odpovediach respondentov z ČR sa podľa Ladislava Špačka v oblasti mobilnej etikety taktiež podpisuje fakt, že nadpriemerne zdieľame vášeň pre nové technológie a že sú v nás menej usadené konvencie a normy chovania v porovnaní s tradičnejšími kultúrami.

Čechov podľa dát prieskumu ešte viac ako ostatných priťahuje možnosť byť neustále v spojení so živou komunitou, byť neustále v obraze a mať prehľad. Náš emocionálny vzťah k našim mobilným prístrojom je bez ohľadu na národnosť tak silný, že by sme ho dokonca mohli nazvať závislosťou: väčšina z nás by sa radšej na týždeň vzdala čokolády alebo sladkostí, ako keby boli bez svojho milovaného prístroja. Mobilná technológia sa stala neoddeliteľnou súčasťou nášho verejného profilu a mobilné prístroje často fungujú ako symboly nášho spoločenského postavenie (s týmto názorom sa stotožnilo 54% respondentov, myslí si to 51 % Čechov).K večeri mobilné zariadenia nebrať, tvrdia Európania. Pri sviečkovej nám mobilné zariadenie nevadí, dávajú najavo Češi

Aj naša tolerancia voči používaniu mobilných zariadení má svoje hranice a niektoré z nich nie sme ochotní prekračovať. Pre 15 zo 16 dopytovaných krajín je tou nedotknuteľnou situáciou večera - podľa respondentov prieskumu sa nehodí používať mobilné zariadenie pri stole. Tou jedinou výnimkou je Česká republika.

Pre Ladislava Špačka je odpoveď na túto otázku potvrdením jeho skúsenosti, že stolovanie je najslabším článkom etikety českej spoločnosti. „Sme stále zvyknutí naložiť si sviečkovú so šiestimi knedľami, počas desiatich minút ich nahádzať do seba a potom si sadnúť do obývačky a dve hodiny sa rozprávať. Všetky ostatné národy – práve Francúzi a Taliani, ale aj Španieli, Arabi alebo Číňania – sedia tie dve hodiny pri jedálenskom stole, dávajú si niekoľko menších a pestrejších chodov a rozprávajú sa. Účelom stolovania pre nich nie je (len) sa najesť, ale zabaviť sa, porozprávať, spoločensky prežiť dve-tri hodiny. Pre Čechov má sedenie pri stole jediný dôvod – najesť sa a preto nám vôbec nevadí, že ľudia pri stole nekonverzujú, dokonca sa hrajú s notebookom alebo mobilom,“ kriticky poznamenáva Ladislav Špaček.

Z pragmatickejšieho hľadiska respondenti prieskumu poukazujú na používanie prístrojov, ktoré môže viesť k nebezpečným situáciám – 67 percent z nich uviedlo písanie textových správ pri vedení vozidla. Tieto čísla by ešte stúpli, keby boli podobné otázky položené v Severnej Amerike, kde obavu o bezpečnosť vyjadrilo plných 73 percent dopytovaných. Pomerne značná časť respondentov v regióne EMEA (33%) malo v týchto záležitostiach tak vyhranený názor, že si dokonca dokázali predstaviť zákaz mobilných zariadení na verejných miestach, predovšetkým kvôli tomu, že 67% dopytovaných fyzicky ruší hlasná konverzácia cez mobilný telefón. Domnienka, že keď mobil existuje, môže sa s ním telefonovať kdekoľvek a kedykoľvek, je vec, ktorá veľmi vadí aj Ladislavovi Špačkovi. „Sú miesta a situácie, keď telefón musíme vypnúť alebo stlmiť, napríklad v kine a divadle, pri stolovaní, v obchode, v škole, na svadbe alebo na cintoríne. Je trápne riešiť na verejnosti osobné záležitosti, preto aj na ulici alebo v električke povieme len to najnutnejšie a podrobnosti si necháme, až na súkromie. Málokto si taktiež uvedomuje, že do mobilu hovoríme hlasnejšie, ako keď hovoríme s človekom tvárou v tvár. Sami sme potom prekvapené, keď sa celá električka na nás otočí, pretože ani nevnímame, ako nahlas sme riešili rodinné problémy za účasti všetkých spolucestujúcich.“

Galéria

„Mobilná etiketa“ – sme stále vo fáze hľadania

« Predchádzajúci článok "Marek (18) opäť zabodoval medzi najlepšími mladými vedcami!"Ďalší článok "Spotrebu pri WiFi prenosoch pri veľa AP je možné znížiť o tretinu až polovicu" »

« Naspäť na zoznam aktualít

PRIDAŤ HOTSPOT   |   ZOZNAM HOTSPOTOV   |   MAPA HOTSPOTOV   |   AKTUALITY   |   ČLÁNKY   |   KONTAKT

XHTML 1.0   |   CSS 2.1   |   návštev dnes: 3   |   návštev celkovo: 83278   |   © webira 2008 - 2024   |   Fusion IS